Naihanchi kata

"Boční znalcův boj": Název této kata se objevuje v mnohých podobách (Naifanchin, Naifanchi, Naihanchi, Naufanchin, Nihanchi, atd.) Rozlišnosti v názvech jedné a téže kata jsou povětšinou způsobeny ústním předáváním a různými krajovými nářečími a lze je také překládat v mnoha interpretacích.

U kata Naihanchin se lze například setkat s těmito překlady: "Vnitřní boční boj, uprostřed bitevního pole, boj znalce, bojovat stranou, zakořenit se v zemi, překvapivé kroky, boj boční cestou, atd.)

Naihanchin kata je čínského původu a předpokládá se že její kořeny jsou ve stylu tygra, nebo v čínském boxe Arhátů (světců-mnichů). Na Okinawu se údajně dostala prostřednictvím experta na jižní šaolinské kempo, mistra jménem Asan, který v 18. století žil v čínském Kumemura. Tento mistr určitou dobu vyučoval na Okinawě ve městě Naha své kempo a jeho výuka byla postavena právě na kata Naihanchin, která ovšem v původní podobě měla údajně více jak 100 pohybů. Výše uvedené nás tedy upozorňuje na skutečnost, že tato kata má své kořeny v Naha-te (Shorei-ryu) i přes to, že dnes je všeobecně známá jako základní forma směru Shorin. Dokonce se tvrdí, že mistr Kanrio Hygaonna měl tuto kata zařazenou ve svém výukovém systému, ovšem nepředal ji dál a tak v linii Naha zanikla. Do Shuri linie ji pravděpodobně uvedl Sokon Matsumura, který ji předal svému žákovy Yasutsune Itosu, který ji pravděpodobně modifikoval a rozdělil do třech forem shodan, nidan a sandan.

Před vznikem forem Fukyu a Pinan byla Naihanchin považována za základní koncept výuky v Shorin školách a dodnes si v nich udržuje prioritní postavení v rozvoji základních principů pevného postavení, rovnováhy, správného dýchání, svalového napětí a celkového posílení svalstva.

 

Není pochyb, že dovednosti v boji zblízka jsou životně důležité pokud bráníme sebe sama. Naihanchi nabízí řešení boje zblízka, techniky jsou přímé a poměrně snadné pro aplikaci. Také můžeme vypozorovat kombinaci úderu s uchopením, což je klíčem úspěchu k boji na blízko. Pohled na aplikaci v počáteční sekvenci kata ukazuje jak je forma účinná. Každý jednotlivý pohyb je schopen zneškodnit útočníka a pokud je použit v kombinaci, jak kata učí, může být fatální.

První pohyb v sekvenci obránce je veden v efektivní vzdálenosti zevnitř útočníkova útoku. Útok je veden na krkavici, což způsobí bezvědomí. Přitáhnutí pravé útočníkovi ruky hodí jeho levé rameno dozadu a také zabrání případnému hodu. Přitažení současně zvýší sílu úderu obránce. Útočník zmatený pravou rukou obránce nechrání svou hlavu na kterou je vzápětí veden úder loktem. Následně je hlava uchopena a tažena za vlasy dolů nebo pokud jsou krátké tak za uši. Toto zkroucení krku ve dvou směrech současně může způsobit vážné poranění. Následný úder je veden na čelist, který protivníka otřese a srazí jej na zem. Během útočníkova pádu se obránce přemístí krokem přes něj s následným přidupnutím hlavy. To je v Shotokanu zdůrazněno vysoko zvednutou nohou. Celá kombinace trvá velmi krátce a obsahuje mnoho velmi nebezpečných technik. Každá jednotlivá technika je sama o sobě efektivní, ale při použití v kombinaci je efekt zničující a proto by měla být použita jen v extrémní situaci.

Metody a techniky Naihanchi jsou vysoce účinné a stojí za hlubší studium. Není důležité jestli jsou techniky vizuálně zajímavé nebo ne, jediná věc na které záleží je zdali jsou schopné zneškodnit útočníka. Naihanchi byla částí metod takových bojovníků jako Masumura, Itosu, Motobu atd. Pokud chcete cvičením kata zapůsobit na ostatní, potom cvičení Naihanchi přinese jen malý účinek. Avšak, pokud hledáte efektivní dovednosti boje zblízka a hodláte následovat některé z velkých mistrů karate, potom by Naihanchi a její aplikace měli být neustále cvičeny a studovány.