Původ a význam kata

Zde se pokusíme postupně osvětlit význam, jednotlivých kata, jejich vznik a důležitost pro styl Shorin ryu. Věříme, že pokud pochopíme podstatu kata, bude se nám lépe cvičit. Pokud si cvičenec bude vědom i historického významu, bude cvičit kata s úctou k jejímu zakladateli a s maximálním nasazením, tak jak je nutné všechny kata studovat, bude rozvoj každého jedincekvalitnější.

 

Kata je mnohem více než jen množství technik

v ucelené řadě za sebou. Každá kata obsahuje bojový systém, vlastní způsob boje nebo druh umění, jakkoliv to chceme nazvat. Jen to není na pohled zřejmé. To protože techniky v kata nejsou nikdy ukázány v celé míře. Každý jednotlivý pohyb obsahuje skrytou část. Podobně jako plující ledovec, větší část kata je skryta. Skutečné použití technik není ukázáno, ty jsou pouze vyučovány cvičením kata a takto získaná dovednost těla a mysli je potom nezbytná pro použití technik ve skutečném boji. To ovšem vyžaduje tvrdý trénink po mnoho let. Skutečné zvládnutí kata je mnohem víc než dokonalé technické provedení.

Mnoho mistrů karate je schopno učit množství kata, ale často nazývají jen jednu z nich svou Tokui kata. Jejich oblíbený bojový systém je obsažený právě v této kata. Není to ale kata, která je nevhodná pro stavbu těla, tělesnou dovednost nebo osobnost mistra.

Je nemožné se naučit mnoho kata, ale je možné jich hodně studovat. Pro někoho kdo má rád kata je jedna krásnější než druhá. A je jen otázkou času najít tu nejoblíbenější. V tomto případě není důležitý styl karate. Jediné co je důležité je přání cvičit tuto kata. Ne každá kata vyhovuje každému tělu. A také ne každý styl. Cvičení karate podle stylu není pro tělo dobré. Jestliže, řekněme anatomii kyčlí nevyhovuje Yoko-geri, je lepší cvičit kata nebo její verzi (Kanku Dai = Yoko geri, Kosokun Dai = Mae Geri), kde Yoko geri není. Mnoho velkých mistrů se nesvazovalo počtem kata , ale studovalo kata také za linií svého vlastního stylu. Shihan Kanazawa přidal kata Chinto z Tomari, která je známá v Shorin Ryu jako Seibukan do své školy a nazval ji Gankaku Sho. Také cvičí Happoren ze Shito Ryu a Seienchin.

Být schopen cvičit kata správně, neznamená pouhé zvládnutí jedinečnosti dané kata. Každá kata např. Kushanku nebo skupina Jion, Jiin, Jitte obsahují ucelený bojový systém, který vyžaduje mnoho let úsilí zvládnout jej. V současnosti, kdy potřeba sebeobrany není tak důležitá jako bývalo dřív, kdy principy a tajemství bylo vytvořeno a následně skryto v kata, není trénink srovnatelný s tréninkem v minulosti.

Je výhodné učit se pohyby mnoha kata. Ale ne všechny potřebují být cvičeny nebo zvládnuty. A samozřejmě ne každá kata je pro každého cvičence, některé jsou oblíbené více a některé nikoliv. Nicméně v seznamu více než 70 různých kata musí být nějaká pro každého. Není na škodu cvičit množství kata, ale jejich zvládnutí je úplně jiná věc. Pro zvládnutí kata musí být rozhodnutí zvládnout ji. Podle některých starých mistrů karate je potřebná doba ke zvládnutí kata 3 až 5 let (v případě studenta na úrovni DAN). Pro Kushanku hovoří o 10 letech.

Praktikovat kata správným způsobem není pouze otázkou cvičení fyzického, ale ve stejné míře i otázkou emoční. V čínských bojových uměních hovoří v symbolech, kdy spojují jednotlivé techniky nebo kata se zvířaty. Rčení jako “ Tygr kráčející pralesem“ nebo “Jeřáb za úsvitu“ je určitou narážkou pro použití ducha v kata a má málo co dělat s technikou.